درباره اتاق فرار

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار سرگرمی خاص با خاصیت های فراوان.

اتاق فرار سرگرمی برای تمامی اشخاص می باشد ،که قابلیت تاثیر گذاری بسیاری در ذهنیت و شکل گیری ناخودآگاه انسان را داراست.

اتاق فرار به طور کلی یک داستان (سناریو) از پیش تعریف شده است که توسط طراح آن نوشته شده.

در داستان های اتاق فرار به طور معمول اشخاص شرکت کننده شخصیت های اصلی آن داستان هستند.

که باید یک فعالیت صورت پذیرد(کاری انجام شود).

در طول این مسیر چالش های متفاوتی قرار گرفته شده است، یکسری فعالیتی که باید انجام داد تا بتوان مراحل رو پشت سر گذاشت که اغلب به صورت معما است.

اشخاص باید با وجود این چالش ها و شرایط مختلف مراحل رو پشت سر بگذارند.

شرایط داخل اتاق فرار بسته به نوع داستان (سناریو) مختلف است.

شرایط میتواند:

ترس، غم، خنده و… باشد.

شرایط موجود در اتاق فرار دقیقا مشابه روحیات یک انسان است،(ترس، ناراحت و غم، خنده و …).

به طور کلی اتاق فرار به انسان یاد میدهد که در شرایط مختلف با چالش ها چگونه روبه رو شوند.

escaperoom

تاریخچه اتاق فرار

اولین اتاق فرار در سال 2007 در کشور ژاپن طراحی و ساخته شد.

رفته رفته این سرگرمی به اکثر کشور های جهان کسترش پیدا کرد، از جمله کشور های خوب در این سرگرمی میتوان به انگلستان، هلند، روسیه، مجارستان،آمریکا و ایران اشاره کرد.

در ایران اولین اسکیپ روم در سال 1395 افتتاح گردید.امروزه شاهد وجود این سرگرمی در اکثر شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرمانشاه و… هستیم.

تاریخچه

اتاق فرار یا اسکیپ روم شامل

سناریو 

یکی از مهمترین بخش اتاق فرار داستان آن یا همان سناریو است.

داستان اتاق فرار میتواند زاده ذهن طراح و نویسنده باشد یا اقتباس از یک داستان واقعی و یا اقتباس از فیلم.

سناریو نقش مهمی در لذت بخش تر کردن یک اتاق فرار دارد.

سناریو ژانر های مختلفی دارد: ترسناک، جنایی، هیجانی، تاریخی، معمایی و فانتزی.

 

معما

عضو جدا ناپذیر یک اتاق فرار معما است.

برای حل ان باید محیطی که داخلش قرار دارید، رو با دقت بررسی کنید و با دقت تمام سر نخ های موجود رو بدست آورید. معما ها حتما الگریتم ریاضی ندارند، حتی ممکن است نحوه چیدمان وسایل دکور به شما کمک کند برای حل معما.

زمان

اتاق فرار در زمان طراحی زمانی حداکثری برای آن باید در نظر گرفته شود، که بازیکنان باید در آن زمان از انجا خارج شوند و نقش زمان بسیار مهم است.
اگر در زمان مشخص شده از اتاق فرار خارج شوند، یعنی آنها توانسته اند که ماموریت را با موفقیت به پایان برسانند. و در صورت اتمام زمان به این معنا میشود گفته که، ماموریت مورد نظر شکست خورده است.

زمان

ژانر های اتاق فرار

ترسناک

یکی از محبوب ترین ژانر ها، ژانر ترسناک است. که در این ژانر به کمک فضاسازی(دکور)، موسقی، ابزار و نیروی انسانی برای ایجاد این حس استفاده می شود.

دلهوره آور

یک ژانر متفاوت در اتاق فرار که یک حس مبهم در انسان ایجاد میکند. حسی که اشخاص احتمال یک رخداد رو در هر لحظه میدهند. در این دسته حس اضطراب، ماجراجویی،ترس و…میتوان تجربه کرد.

فانتزی

ژانر فانتزی یا کمدی باعث  خنده‌تان و عوض شدن حال و هوای شما خواهد شد. یکی از بهترین ژانرهای اتاق فرار برای رهایی از دغدغه‌های روزمره، ژانر کمدی است.

جنایی

اگر دلتان  یک حس کارآگاهی می خواهد حتما این دسته رو امتحان کنید. پر از ماجرا جویی در داستان، نقش پلیس و کارآگاه یا یک جاسوس برای انجام یک مأموریت و عملیات در دل یک ماجرا.

 

اتاق فرار برای چه کسانی هست؟

اتاق فرار برای افراد مختلفی است با جنسیت و سنین مختلف، به عبارتی همه میتوانند که از اتاق فرار بهرمند شوند. ولی باید توجه داشت که همه اتاق فرار ها مناسب برای همه اشخاص نیست و گروه خاص خود را میخواهد، پس باید بسیار در رابطه با این موضوع تحقیق نمایید، که حتما اتاق فراری که انتخاب میکنید متناسب با شما باشد.

از مزایا اتاق فرار میتوان به نکاتی همچون یادگیری کار تیمی(تیم ورک)، افزایش تمرکز برای هر شخص، ایجاد نشاط بعد از تجربه اتاق فرار به دلیل تجربه حسی همچون هیجان که این شامل روند اکتشافی و حل معما و همچنین روند رو به جلو اتاق فرار ، افزایش قدرت تصویر سازی ، تاثیر مثبت بر روی تفکر برای وجود حل معما.

جالبه بدونید که در زندگی هر یک از ما تیپ های شخصیتی متفاوتی داریم. این تیپ های شخصیتی در اتاق فرار بی تاثیر نیست، و نکته مثبت این موضوع اینجاسته که هر یک از ما میتواند ضعف تیپ‌های شخصیتی خود را، در اتاق فرار تقویت کند از جمله تیپ های شخصیتی :مدیر، متفکر،جوینده، خواننده ، سامانده
میتوانید برای آشنا شدن با این تیپ ها اینجا کلیک کنید.


جمع بندی

در اتاق فرار برای وجود سطح هیجان بالا و ترشح آدرنالین در خون باعث تخلیه انرژی بالای میشه و ایجاد هیجان در ذهن باعث شادمانی افراد می شود.

وبلاگ اتاق فرار تهیه شده توسط مجموعه رتسل روم

مطالب دیگر...

دسترسی سریع
شبکه های مجازی
شماره تماس

تمامی حقوق این سایت برای مجموعه رتسل روم محفوظ می باشد